Kıbrıs Hakkında

Kıbrıs, Asurlular’dan Mısırlılara, Persler’den Romalılar’a kadar birçok medeniyetin bıraktığı izleri taşıyan Akdeniz’in doğusunda bir cennet ada’dır. Çevredeki uluslarla ilişkiler kurmaya yardımcı olan kasaba ve ticaret merkezlerinin ortaya çıkışını gören erken Tunç Çağının ardından ADA pek çok Ortadoğu ülkesi tarafından işgal edilmiştir. Salamis bölgesinde gelişen ticari büyüme trendi Helenistik ve Roma egemenliği ile devam etmiştir.

Akdeniz’in incisi de denilen Girne Limanı ve Kalesi, güzel manzarası ve batık müzesi ile görülmeye değerdir. Kıbrıs; St. Hilarion Kalesi, Buffavento Kalesi ve Kantara Kalesi’ne ev sahipliği yapar. Hepsinde de kıyı şeridinin ve dağların nefes kesen manzarası ve serin-temiz havası muhteşemdir.

Geçen 500 yıl boyunca ada, Richard Lionheart, Fransız Luzignan Ailesi, Osmanlı ve Venedikliler aracılığıyla el değiştirmiş, 19. yüzyılın ortalarında Süveyş Kanalının açılması ile Hindistan’a giden ticaret yolunu korumak için İngiltere, birçok yeni yol, boru hattı, tarımsal sulama ve demiryolları inşa ederek stratejik özelliği olan Kıbrıs’ta hak iddia etmiştir. Kıbrıs 1960’da bağımsızlığını ilan etmiş devamında gelişen olaylar sonucunda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1974’te güneyden ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır.

KKTC, Kıbrıs’ın kuzey ve doğu bölgelerinde yer alır. Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası liman noktası olan Ercan Havalimanı’na uçarken, yolcular kısa sürede Türkiye’den transit geçiş yaparlar. Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen vatandaşlar ülkenin güney kesimini ziyaret etmek isterse, Larnaka ve Paphos’a başka bir ülkeden uçması ve ülkelerine geri dönmesi gerekir ve KKTC’ye giremezler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp AB, ABD, Kanada,  Avustralya vatandaşı olanlar KKTC’den güney bölgesine rahatlıkla giriş-çıkış yapabilirler.

Rum kesimin Vize uyguladığı ülkeler. www.cyprusvisa.eu/countries-required-entry-visa-cyprus.html
Rum kesimin Vize uygulamadığı ülkeler. www.cyprusvisa.eu/countries-not-required-entry-visa-cyprus.html

KKTC’de resmi dil Türkçe olup İngilizce özellikle Girne’nin bazı bölgelerde ikinci bir dil olarak konuşulur. Adanın trafiği soldan akar, elektrik alt yapısı İngiliz sistemine uygun olup, prizler üçlü adaptör gerektirir. Para değeri Türk Lirasıdır ve hayat güneye göre daha az maliyetlidir. Birçok kuruluşta Euro ve İngiliz Sterlini yaygın olarak kabul görmektedir. Adanın en güzel ayı Eylül olup ortalama sıcaklık 25-30 °C arasındadır.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) ile birlikte pek çok üniversitenin de içinde bulunduğu KKTC’nin başkenti Lefkoşa (Nicosia)’dır. YDÜ, adanın en büyük ve öğrenci sayısının en fazla olduğu kurum olup ayrıca Veteriner Fakültesi de dünyada sayılı özel veteriner fakülteleri arasında yer almaktadır. Lefkoşa iki ülkenin ortak başkentidir ve belki de dünyada ortasından sınır geçen tek şehirdir.

Kıbrıs’ın daha yakın dönem tarihinde Gazimağusa (Famagusta)’nın bir bölgesi olan Maraş (Varosha), KKTC’nin 1974’te egemenliğini ilan etmesinden önce yıldızı parlamış, adanın en iyi plajlarına sahip, plaj kumlarının Mısır’dan özel getirildiği söylenen dünyanın önemli bir kıyı beldesiydi. Bölge o dönemde zenginlerin, Richard Burton, Brigitte Bardot, Sophia Loren, Elizabeth Taylor ve Marliyn Monroe gibi dünyaca ünlü çok sayıda ismin tatillerde akın ettiği bir yöreydi. Kilometrelerce uzanan kumsalda doğayla başbaşa olunan Maraş şu anda Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen, adanın tampon bölgesidir. Zamanında Maraş’ta bulunan, İngiliz Kraliyet Ailesinin yaptığı Golden Sands Hotel, rivayete göre dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olup, otelin içinde ulaşımı sağlayan raylı sistemin bulunduğu, araba ile direkt odalara çıkmanın mümkün olduğu, basamakların da altın kaplı olduğu rivayetler arasındadır. Üzerinde pek çok proje üretilen ve şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koruduğu Kapalı Maraş dünyanın en ilginç biraz da ürpertici 10 hayalet şehirlerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

Gazimağusa yakınlarındaki Antik Yunan kenti olan Salamis harabeleri, konserlerin, diğer etkinliklerin gerçekleştiği bir amfitiyatro da dahil olmak üzere heykeller, agoralar içeren büyük bir kompleksdir ve bu harika şehir görülmeye değerdir.

Gazi Mağusa Kenti; Duvarlı Lefkoşa şehri gibi olup bir zamanlar Lusignan krallarının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapan Lala Mustafa Paşa Camisi, iyi korunmuş surlar, Shakespeare’in Othellosunun Kıbrıs bölümünün yer aldığı Othello Kulesi ve daha pek çok muhteşem mimariye ev sahipliği yapar.

Girne yakınlarında Bellapais köyünde antik manastır olarak bilinen ve büyük gotik kemerler ve yükselen taş duvarlarla pitoresk kalıntılardan oluşan Bellapais manastırı harika bir manzaraya sahiptir. Klasik müzik konserleri gibi kültürel etkinlikler yıl boyunca gerçekleşir.

Hıristiyanlar tarafından hacı olabilmek için ziyaret edilen Apostolos Andreas Manastırı, Kıbrıs Barış Harekatı öncesi evcil olup sonrası doğal hayatta yaşayan vahşi eşekleriyle tanınan ve adanın tek doğal parkı Karpaz Milli Parkı ve Kıbrıs’ın coğrafi sonu olan Cape Apostolos Andreas (Zafer Burnu) Kıbrıs’ın doğusundadır. Buraya giderken de belki de tüm Kıbrıs’ın en güzel plajı olan Pastoral Altın Plaj (Altın Kumsal)’ı görmeyi kaçırmamak gerekir.

Kongreye Kalan Süre

2022/05/26 08:00:00

Önemli Tarihler

Kongre Tarihi
26-29 Mayıs 2022
Organizasyon Sekreteryası

Deniz Eker

0392 630 62 00

info@yduveterinerkongresi.com

www.puzzletravel.com